Денот започна ветровито, ама не очекуваат 13 степени Целзиусови

Вторник, 26 Февруари 2019

Времето ќе биде сончево со слаб ветер од северозападен правец

 

 

Последната недела од февруари започна со студен воздушен бран и ветер во ноќните часови со брзина од 24-30 километри на час.

Денеска не очекува пораст на температурата до 13 степен над нулата. Времето ќе биде сончево со слаб ветер од северозападен правец.

Денот се зголемува и трае 667 минути, или 11 часа и 7 минути. Сонцето изгрева во 06:09 часот, а заоѓа во 17:16 часот.

Воздушниот притисок ќе се движи во интервали од 1025 hPa во утринските часови и во текот на денот, до 1018 hPa во вечерните часови. Тоа е за 45 мерни единици над нормалниот поради што можни се главоболки и тешкотии кај кардиоваскуларните болни лица.

Во следните денови од неделата не очекува исто така сончево време и речиси тивко, со температири и до 17-от степен. За викендот ќе биде умерено облачно со повремен дожд, што значи настапува променливиот март со високи 15 степени целзиусови во саботата и осетен пад на 7 степени во неделата.

 

Last modified on Вторник, 26 Февруари 2019 - 03:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.