ЕВН исклучува потрошувачи во Гевгелија

Вторник, 05 Март 2019

Екипи на ЕВН - КЕЦ Гевгелија веќе два дена се на терен и исклучуваат потрошувачи поради неплатени сметки постари од три месеци

 

 

Екипи на ЕВН - КЕЦ Гевгелија веќе два дена се на терен и исклучуваат потрошувачи поради неплатени сметки постари од три месеци.

Вчера и денес на шалтерите на ПТТ Гевгелија се чека ред од граѓани кои во раце држат неплатени сметки од ЕВН.
Веќе не важи правилото дека со три неплатени сметки ќе добиете налог за исклучување. Нема опомени, нема известување за заостанат долг, а ако не знаете дека освен јануарската и од вчера доставените февруарски сметки за потрошена електрична енергија ви гледаат ретроградно дали имате долг од 2013 година па наваму, можно е да се најдете на листата за исклучување од ЕВН.

Екипата која е на терен со возило и скали за достигнување на електро доводот од најблискиот приклучок кон потрошувачот, велат дека тие не знаат колку сметки има потрошувачот за плаќање. Тоа треба да го провери во просториите на Корисничко енергетскиот цемтар во Гевгелија, кој откако ги затвори шачтерите за наплата, вчера и денеска ги упатува потрошувачите кои сметки им се заостанати и колкав долг треба да платат за да бидат повторно приклучени во електроенергетскиот систем.
Граѓаните кои не знаеја за акцијата на ЕВН останаа вчера во мрак, очекувајќи дека се работи за дефект кој треба да биде отклонет, па работното време на екипата контролори на потрошувачка помина во ЕВН КЕЦ Гевгелија, а екипата за приклучок заврши со теренската работа за тој ден.

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија велат дека станува збор за потрошувачи помалку од 100-на, и дека истите се издвоени како должници од страна на дирекцијата во Скопје. Дел од потрошувачите се исклучени даљински, со новите електро броила, дел од бандерата каде е извршен приклучокот до потрошувачот.

За да немате проблеми, проверето ги неплатените сметки за струја за да не ве посетат со скала на врата од ЕВН.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.