Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Ранолетни температури во Гевгелија

Четврток, 07 Март 2019

Со температури над 20-от степен во првата недела од март, југот на Македонија доживува ранолетни температури

 

 

Со температури над 20-от степен во првата недела од март, југот на Македонија доживува ранолетни температури, иако календарски се' уште сме зима.
Денеска  не очекуваат високи 23 степени над нулата, сончев ден со наместа умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од југозападен правец. Сонцето ќе не следи и во текот на утрешниот ден.Ваквите несекојдневни температури за почетокот на март ќе потраат се до викендот, кога се очекува температурата да достигне до 25 степен. Топлиот почеток на месец март е поради продорот на многу топла воздушна маса од северните предели на Африка. Ова ќе потрае до понеделник доцна попладне и навечер кога нашата територија ќе подпадне под влијание на влажен и постуден воздушен бран кога се можни врнежи и засилен северен ветер.

Воздушниот притосок останува и понатаму висок на ниво од 1022 hPa. Внимателно за хроничните болни со кардиоваскуларни проблеми.

Денот започнува со изгрејсонцето во 05:55 ласот и ќе трае се до 17:27 часот кога сонцето заоѓа. Денот трае 692 минути, или 11 часа и 32 минути.
Искористете ја енергијата што ја носи новиот сончев ден.

 

Last modified on Четврток, 07 Март 2019 - 02:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.