Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Основниот суд во Гевгелија со вратени надлежности од 1 јануар 2020

Понеделник, 11 Март 2019

Тоа значи нема веќе одење во Велес за трговски и управни спорови, односно  за Судот во Гевгелија значи враќање на старите проширени надлежности

 

 

Собранието на РСМ на својата 88-ма седница, одржана минатата недела, го донесе Предлог-Закон за изменување и дополнување на Законот за судовите, кој за Судот во Гевгелија значи враќање на старите проширени надлежности.

Тоа е предвидено во член 8 од Законот, каде е извршено следното дополнување:
„Основните судови во Гевгелија, Кавадарци и Кичево ќе ги вршат надлежностите на основни судови со проширена надлежност од 1 јануари 2020 година.“

Тоа значи нема веќе одење во Велес за судски спор над 100.000 денари, за предмети кои ги водат правни субјекти помеѓу себе, за управни, за трговски спорови, за платежни спорови и т.н.

Во образложението на донесените дополнувања на Законот за судовите се вели дека: Судските постапки започнати пред 1 јануари 2020 година, по добивањето на статус на судови со проширена надлежност на судовите во Гевгелија, Кавадарци и Кичево би потпаднале под нив, продолжуваат пред судот пред кој започнале.

Измените на Законот за судовите се донесени на 6 март 2018 од страна на Владата на Република Македонија на одржаната 57-ма седница, а по одобрувањето од владиниот состав, предлог текстот беше испратен на усвојување на Собранието на РМ по отворена широка јавна дебата, како за Законот за судовите, така и за предложените измени на Законот за Судски совет. По едно годинашна јавна расправа и комисиска расправа во Собранието, на 4-ти март годинава, во второ читање пред пратениците, Законот за изменување и дополнување на Законот за судовите беше одобрен со двотретинско мнозинство од 85 членови на Законодавниот дом.

Фото: Пред судниците во гевгелискиот Суд - проект за опремување и обновување на судниците и судките простории, одобрен од USAID Македонија

Во текот на креирањето на судските реформи, Министерката за правда Рената Дескоска учествуваше на 116-та Пленарна сесија на Европската комисија за демократија преку правото (т.н. Венецијанска Комисија) од каде донесе позитивни оценки за дополнувањата на двата закона за судовите и судскиот совет од тамошните европски експерти.

Примената на новите измени и дополнувања од областа на судството за граѓаните на Гевгелија и регионот ќе донесат олеснување во водењето на парничните постапки пред Суд кој е на територијата на општина Гевгелија и нема да се оптеретуваат со дополнителни транспортни трошоци и време за настап пред другите досега надлежни судови.

 

Last modified on Понеделник, 11 Март 2019 - 16:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.