Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Закажана 24-та седница на Советот на општина Гевгелија

Среда, 13 Март 2019

Претседателот на Советот на општина Гевгелија, Ташко Дојчинов, за утре, 24 март, ја закажа 24-та редовна седнца на локалниот општински Совет

 

 

Претседателот на Советот на општина Гевгелија, Ташко Дојчинов, за утре, 14 март, ја закажа 24-та редовна седнца на локалниот општински Совет.

За работа на Советот предвидени се 22 точки кои се најдоа на дневен ред по предлог на градоначалникот, по предлог на институциите кои се под надлежност на Општината и по предлог на установи чиј домен на работа е од интерес на граѓаните, а се надвор од надлежностите на општината и истите служат само за информирање на јавноста за достигнувањата во таа област.

На седницата ќе се расправа по Извештајот за работа на градоначалникот за минатата 2018 година, за Завршната сметка на Општината за 2018 година, за Кварталниот извештај за извршување на Буџетот на општина Гевгелија од 01.01.2018 до 31.12.2018 година, кумулативно. Од финансиска гледна точка внимание ќе привлече и предложената втора измена на Буџетот на општината за 2019 година, која доаѓа по само еден месец од првата измена на буџетот усвоена на минатата седноца на Советот во февруари годинава. Измените ќе се однесуваат на Програмата за изградба, реконструкција и рехабилитација на локалните патишта и улици, поради што се предлага измени и на оваа Програма за тековната 2019 година.

Останатиот дел од точките кои ќе ги окупираат советниците се редовните обврски за разгледување и одобрување, или како ќе гласа советничкиот состав, на Годишните сметки на петте основни училишта во општината и средношколскиот училишен центар и на четирите установи од областа на културата што се под надлежност на општината.

Советот ќе ја разгледува и информацијата за Извештајот за состојбата со јавната безбедност, состојбата со безбедноста во сообраќајот на патиштата како и за годишната програма за работа на Општинскиот совет за безбедност на сообрраќакот на патиштата.

Информацијата за состојбата со морбилите е посебна точка на дневен ред, само за запознавање на превентивните мерки кои ги превзеде ЈЗУ „Општа Болница“ Гевгелија, иако морбилите се во опаѓање и истите се третираат на Инфективното одделение на Клиниките во Скопје.

Седницата е со почеток во 11 часот.

 

 

Last modified on Четврток, 14 Март 2019 - 12:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.