Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Подобрен јавниот ред и мир во Гевгелија

Четврток, 14 Март 2019

Полициската станица од Гевгелија лани регистрирала помал број на пријави и нарушувања на јавниот ред и мир во однос на 2017, или во проценти изразеноза дури 40 одсто помалку

 

 

Полициската станца од Општа надлежност во Гевгелија достави Извештај за состојбата со јавната безбедност на подрачјето на општина Гевгелија на разгледување пред Советот на општината. Првиот поглед на документот укажува на подобрување на состојбата со јавниот ред и мир во минатата 2018 во однос на претходната 2017 година.

Најнапред, намален е вкупниот број на регистрирани нарушувања, од 115 во 2017 до 70 пријавени нарушувања во 2018 година. Тоа е намалување за близу 40 од сто за само една година. Намален е бројот на карање и викање, на одавање во пијанство, на учество во тепачка, на омаловажување службени лица, нема пријави за несоодветно држење на животни, но сепак е висок бројот на пријави по прекршокот „физички напад“, ги има вкупно 41 во 2018, а биле 46 пријавени случаи во 2017 година.
Од стучните служби на ПС со ОН Гевгелија се вели дека овие регистрирани нарушувања на јавниот ред и мир биле изолирани случаи и не претставувале опасност за општата безнедност на граѓаните. Со тоа е констатирано стабилна безбедносна состојба на станичното подрачје на надлежност на Полициска станица Гевгелија.

Фото: Табела од Извештајот на ПС со ОН Гевгелија за јавниот ред и мир за периодот 2018 споредено со 2017 - страна 3 и 4

Во текот на минатата година на подрачјето на ПС Гевгелија регистрирани се 59 случаи по член 144 став 3 од Кривичниот законик, кое се однесува на  „загрозување на сигурноста“, а со сторено кривично дело по член 253 од КЗ „кражба“ регистрирани се 152 случаи, од кои 29 се реализирани.

Во однос на мерките и овластувањата што ги имаат надлежните структури за безбедност на граѓаните, превземени се следните активности: извршени се 38 приведувања по судска наредба, 164 лишувања од слобода, 404 предупредувања, 865 прегледи на возила, изречени две мерки за претпазливост, издадени 20 решенија и поднесоци за сторен прекршок.

Граѓаните како да се охрабруваат да ги пријавуваат несоодветните однесувања на прекршителите на јавниот ред и мир. Во текот на 2018 година до ПС поднесени се 387 поплаки од граѓани од кои 56 се однесуваат на семејно насилство.

 

Last modified on Четврток, 14 Март 2019 - 13:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.