Богданчани - најдобри математичари

Недела, 17 Март 2019

Ваквата титула ја заслужија учениците од ОУ „Петар Мусев“ од Богданци кои на овонеделниот математички хепенинг што се одржа во Богданци го освоија првото место

 

 

Ваквата титула ја заслужија учениците од ОУ „Петар Мусев“ од Богданци кои на овонеделниот математички хепенинг што се одржа во Богданци го освоија првото место.
Во конкуренција меѓу 80-тина основци и средношколци од општинските училишта од Гевгелија, Богданци, Валандово и Струмица најдобри на математичкиот хепенинг „Ден на бројот пи“ 2019 беа богданчани, а од средношколската конкуренција за прво место се изборија учениците од „Јаха Кемал“ Струмица.
Учествуваа 17 екипи од 9 училишта кои се дружеа, забавуваа и натпреваруваа. Екипите беа со математичари претставници на следниве училишта: ООУ „Петар Мусев“-Богданци, СОУ „Богданци“-Богданци, ООУ „Кирил и Методиј“-Стојаково, ООУ „Сандо Масев“-Струмица, ПСУ „Јахја Кемал“-Струмица, СОУ „Гоце Делчев“-Валандово, ООУ„Владо Кантарџиев“-Гевгелија, ООУ „Крсте Мисирков“-Гевгелија, СОУ„Јосиф Јосифовски“-Гевгелија.

Домаќин на натпреварот „Дент на број Пи 2019“ беше општина Богданци, во организација на Природно математичкиот факултет од Скопје и ОУ „Петар Мусев“ и СУЦ „Богданци“ од Богданци. Натпреварот се организираше во рамки на стручно-апликативниот проект „Популаризација на математиката“.
Местото на изведување на математичките вештини беше Домот на културата „Бранд Петрушев“ каде имаше место за сите умни глави полни со знаење од областа на математиката. Координатори на проектот беа Адријана Тодорова и Драгица Ѓавочанова.

 

Last modified on Недела, 17 Март 2019 - 18:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.