Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Вторник, 19 Март 2019

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

 

 

Општина Богданци подготви Интегриран план за локален развој до 2022 година и истиот документ е отворен за јавна распара пред граѓаните и деловните субјекти лица од општината со цел да достават оправдано прифатливи измени и дополнувања кои ќе бидат во функција на локалниот развој.

Документот е објавен на веб страната на Општината со рок за доставување на предложи до 28 март годинава.

Стратешкиот план за локален развој е производ на тимска работа на поединци и институции, претставници од бизнис секторот, невладини организации, спортски друштва, регистрирани земјоделци, ФООМ и Агенција за вработување на Македонија. Документот на 77 страници ги позиционира економските, социјални, човечки, сообраќакни ресурси во општина Богданци прецизирајќи ги допирните точки на локалниот стратешки документ со Стратегијата на ЕУ за 2020. Понатаму се дефинираат и допирните точки со националните стратегии - пред се националната стратегија за рурален развој, за развој на мали и средни претпријатија, за животна средина и климатски промени 2014-2020, како и допирни точки со регионалните стратегии, пред се' со Југоисточниот плански регион каде припаѓа општина Богданци.

Целиот овој зафат на плански развој на општината до 2022 година е резултат на проектот „Унапредување на општинското владеење“ кое е финансиски поддржано од Европската Унија, а спроведен од УНДП со министерствата за локална самоуправа и финансии. Со проектот општина Богданци тимски изработи стратешка-планска основа за развојот на ова локална самоуправа врз основа на своите потенцијали.

- „Усвојувајќи го тој модел на планирање во развојот, ние ветуваме дека ќе се залагаме за надминување на предизвиците со кои се соочуваат општинските органи и граѓаните во поглед на демографските движења, како сериозна закана за вкупниот локален развој во иднина. Тука мислиме пред се на усогласеноста на понудата и побарувачката на пазарот на трудот, воспоставување на партнерство на бизнис секторот и образовните институции каде општините имаат делегирано надлежности од централната власт. Како локална самоуправа ќе се потрудиме да ги сертифицираме општинските услуги кон граѓанскиот и приватниот сектор, воспоставување на форуми на граѓани со цел јавна расправа за избор на проекти од интерес на заедницата и ќе работиме на подобрување на квалитетот на живот на граѓаните и квалитетот на услугите кои се пружат кон граѓанскиот сектор и деловните субјекти“, изјави градоначалникот на општина Богданци, Блажe Шапов.

Доколку сте заинтересирани да бидете дел од активната граѓанска заедница која има што да понуди во документот, или стопански субјект кој не се доискажал во однос на перспективите на општина Богданци на економски план, можете да го искористите периодот на отворената јавна расправа до 28 март, да го разгледате документот достапен на овој ЛИНК, и да се потрудите вашите мислења и забележки да ги доставите до локалната самоуправа која е проектен носител на документот.

Е-пошта на општината: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Last modified on Вторник, 19 Март 2019 - 19:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.