Денеска е пролетна рамноденица

Среда, 20 Март 2019

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска денот трае 12 часа и 4 минути

 

 

Денеска, 20 март 2019 е Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Оваа појава се случува двапати годишно, на почетокот на пролетта и на есента.

Денеска сонцето изгреа во 5 часот и 36 минути, а ќе зајде во 17 часот и 40 минути. Денот трае  724 минути, или 12 часа и 4 минути.

Првиот пролетен ден настапува денеска точно во 21 часот и 58 минути.

Најзеленото и најрасцветано годишно време - пролетта ќе трае до 21 јуни до 15:54 часот кога календарски почнува летото.

Следната рамноденица е есента на 23 септември.
При рамноденицата од 20 март, на северната хемисфера од планетата Земја настапува пролетта, а на јужната есента; обратно, на 23 септември во 7:50 часот на северната хемисфера настапува есента, а на јужната пролетта.

Гевгелија веќе и' посака цветно добредојде на пролетта.

 

 

Last modified on Среда, 20 Март 2019 - 02:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.