Патот Гевгелија-Негорци пред завршница

Сабота, 23 Март 2019

Во тек е гребање на последниот километар од стариот асфалт до центарот на населбата, па ќе следува асфалтирање

 

 

Локалната патна делница Гевгелија-Негорди деновиве се приведува кон својот крај.
Од почетокот на изведбените работи, започнати во декември минатата година, до сега преостанат е последниот километар за асфалтирање.
Денеска, сабота на терен ја затекнавме механизацијата на изведувачот „Жикол“ со работниот тим кои работеа со гребалката на стариот асфалт, заедно со друга пропратна механизација која ги изведуваше своите задачи на теренот. Значи, во тек е гребање на последниот километар од стариот асфалт до центарот на населбата. Потоа ќе следува пополнување на нерамнините на теренот, тампонирање и асфалтирање.

Досега е поставена нова асфалтна постилка во три фази: до старата управна зграда на „Винојуг“, до Негорските минерални Бањи, и третата фаза непосредно во близина на влезот на Негорци, на неколку метри од бензинската.

Целата делница е долга 6,5 километри, а вредноста на проектот е проценета на 90 милиони денари, средства кои се обезбедени преку Јавното претпријатие за државни патишта на Република Македонија.


 

Поради изведбените работи, сообраќајот на патот Гевгелија-Негорци се одвива со намалена брзина од 30 километри на час.

Фото: Локалните жители не ги оптеретуваат работите на терен, туку примамени од топлото време, некои од нив затекнавме на прошетка по пешачката патека од Негорци до Негорските Бањи

 

Last modified on Сабота, 23 Март 2019 - 18:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.