Министерот Спасовски и вицепремиерот Османи во Гевгелија

Сабота, 23 Март 2019

Спасовски: Полицијата успешно се справува со илегалните миграции и криумчарењето мигранти

 

 

Борбата против илегалната миграција и криумчарењето мигранти е поводот за денешната посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасоовски заедно со заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи на граничниот премин Богородица и полициските службеници на јужната граница.

- „Успешната борба против криминалот, а особено успешноста на полицијата во борбата против илегалната миграција и криумчарењето мигранти е најдобро рефлектирана во заедништвото и партнерството кое на дневна основа го применуваат полициските службеници на Република Северна Македонија и полициските службеници припадници на полициите од земјите од регионот и од земјите членки на ЕУ“, изјави министерт на МВР.

Тој додаде дека полицијата секојдневно работи на барање нови модуси да се застане на патот на криминалците и да го спречиме нивното дејствување, па во МВР си поставивле цел да ги зајакнат националните капацитети.
- „Сфативме дека тоа бара мулти-дисциплинарен пристап и вистински заложби на клучните актери во процесот на сузбивање на криумчарењето на мигранти. Оттаму, под раководство на јавните обвинители и со активно партиципирање на околу 50-тина полициски службеници, пред само една година воспоставиме Task Force за криумчарење мигранти и трговија со луѓе. Воспоставувањето на оваа структура беше стратешки приоритет кој успеавме да го реализираме. Од оваа перспектива можам да изразам задоволство што приоритетите се реализаат и во пракса даваат резултати“ додаде Спасовски.

Министерот нагласи дека Република Северна Македонија дели заеднички приоритет со ЕУ- отворени, но безбедни граници. Оваа цел ќе ја постигнеме со заедничко дејствување, по официјалното парафирање на Договорот со Европската гранична и крајбрежна стража (ФРОНТЕКС). Неговата, имплементација ќе биде само доказ повеќе дека нашата држава е подготвена во партнерство со ЕУ да ги штити своите и границите на ЕУ.

Спасовски и Османи освен обиколката на граничниот премин Богородица остварија и работна средба со граничните полициски сили и меѓународните екипите за спречување на илегален транзит и спречување на криумчарење на мигранти.

 

Last modified on Сабота, 23 Март 2019 - 22:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.