Топ Новости

Повторно чади депонијата кај Гевгелија

  • Недела, Мар 31 2019

Пред три дена екипи на ТППЕ го локализираа пожарот што го зафати комуналниот отпад на депонијата кај Гевгелија, но денеска од оваа локација повторно чади

 

 

Пред три дена екипи на ТППЕ го локализираа пожарот што го зафати комуналниот отпад на депонијата кај Гевгелија, но денеска од оваа локација повторно чади.
Ветрот кој дува од северен правец го носи чадот до околните објекти, Пречистителната станоца, казина, хотели, граничниот премин Богородица.
Станува збор за отпад кој иако потрупан со механизација и гаснат со цистерни вода, останал да тлее во ограденото подрачје на депонијата. Од Територијалната противпожарна служба во Гевгелија велат дека нема опасност бидејќи пожарот е локализиран, а догорува потпалениот отпад, кој со помош на ветерот и кислород кој го црпи од почвата продолжува со процесот на согорување.

Од ТППЕ велат дека изминативе пет дена на депонијата во Гевгелија се спречени дури три обиди за потпалување на депонијата во Гевгелија. Поточно, на 26 март годинава, на двапати, околу 18 часот и 1 час по полноќ е забележано разгорување на комуналниот отпад во депонијата од непознати причини. Исто така, на 28 март, рано наутро, поточно во 3 часот по полноќ, повторно е забележано разгорување на дел од комуналниот отпад. Екипите успешно интервенирале.

Јавните општински служби завчера побараа од надлежните државни органи целосна мобилност на нивните служби, во прв ред, истражување на причините за зачестено разгорување на депониите, зајакнување на чуварските служби на депониите и воведување на постојани дежурства. Истовремено, е побарано утврдување и решавање на присуството на одреден број на лица, кои не потекнуваат од општина Гевгелија, а диво и провизорно се населуваат долж коритото на Сува река, во непосредна близина на депонијата.

 

Фото: од последната интервенција на ТППЕ Гевгелија на опожарената градска депонија кај Сува река (28.03.2019 год.)

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.