Топ Новости

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

  • Сабота, Апр 06 2019

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

 

 

Валандовскиот градоначалник Перо Костадинов како диџеј со свој музички сет во Миравци, учествуваше во хуманитарна акција која беше осмислена забава за донација на средства за Дневниот центар во Валандово, наменет за лица со попречености.

Местото на хуманитарниот настан беше кафе „Париз“ Миравци, а влезот симболичен, само 60 денари. Сепак миравчани и останатите гости на хуманитарната забава успееја да соберат 16.500 денари од синоќешната акција насловена „Да бидеме хумани“. Освен влезниците свои донаторски прилози за Дневниот центар издвоиле и фирмите „EscapeTravelAgency“ и Спортското друштво „Тихо“ од Миравци, кои на ваков начин ја искажаа својата општествена одговорност како правни субјекти во нашето општество.

Ѕвездата на вечерта, градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов за медиумите изјави:
- „На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале.
Драго ми е поради идејата за овој настан, од каде собраните средства ќе се донираат за Дневен центар за лица со попреченост – Валандово. Целта е да се набават реквизити за работа кои ќе го потпомагаат целокупниот психомоторен и сензорен развој на децата. Секогаш поддржувам вакви иницијативи кои треба да ја подигнат свеста кон едно похумано, поемпатично и поинклузивно општество. Затоа, апелирам, да бидеме хумани и да ја искористиме секоја прилика за да помогнеме некому. На крајот на денот, тоа е единствено важно“

Костадинов ја почести публиката со ретро балканска музика во која публиката несомнено уживаше.

Според коментарите на социјалните мрежи, тоа е одличен пример како еден локален функционер треба да се однесува, посветено за потребите на општината, па и хуманоста како карактеристика на човештвото.

 

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.