Топ Новости

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

  • Вторник, Апр 09 2019

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по француски јазик со одлични резултати се пласираа за учество на државното првенство по француски јазик

 

 

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по француски јазик со одлични резултати се пласираа за учество на државното првенство по француски јазик.

Успесите за своето знаење на францускиот јазик и пласманот на државната „Олимпијада“ како претставници од гевгелиското општинско училиште им припаѓаат на Ана Трајкова од IX-б и Никола Нанчев од IX-в одделение.
Забележителни резултати со успешно свое претставување имаше и ученикот Борис Ќаев од истото училиште.

Годинашнашниот регионален натпревар по француски јазик наречен „Олимпијада“ се одржа изминатиот викенд (во саботата) во ООУ "Гоце Делчев" - Неготино. Менторската улога ја имаше наставничката Елена Шаренкова. За неа и за учениците со заслужените честитки, им посакуваме нов предизвик и менторски поттик до остварување на  нови успеси во понатамошниот пласман на државната Олимпијада по франциски јазик.


ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија ги негува познавањата по францискиот јазик кој е во редовната наставна програма, а редовно се приклучува и во одбележувањата на „Месецот на Франкофонијата“. Последната недела од март ученици од „Крсте Мисирков“ кои што го изучуваат францускиот јазик, на 25.03.2019, го посетија Францускиот Институт во Скопје во придружба на нивната наставничка Елена Шаренкова. Таму ја имаа можноста да се запознаат со едукативните активности што ги нудат медијатеката и библиотеката на Институтот, како и со можностите што ги нуди изучувањето на францускиот јазик.
Во продолжение, учениците го посетија Илузиумот, каде беа дел од една поинаква авантура, исполнета со многубројни нереални изненадувања.
Ваквата посветеност кон еден странски јазик, странска култури и познавања ете на свој начин се вреднува и со успеси на регионални, а посакуваме и на натпреварите од повисоко државно ниво.

 Фото од заедничката радост - наставничката Елена Шаренкова со своите ученици олимпијци - Ана Трајкова  и Никола Нанчев и пофалениот  Борис Ќаев

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.