Водата не е приоритет за Општина Гевгелија

  • Четврток, Мај 15 2014

 


{flike}{fshare}


 

Иницијативата „Граѓаните и АРСЕНА до чиста вода за пиење во Гевгелија“, на својот Фејсбук профил објави:

„Веќе 20 месеци трае ЗАБРАНАТА за употреба на водата од гевгелискиот водовод по наодот на Институтот за јавно здравје на РМ. Општината во своите анкети на официјалната ВЕБ страна ниту збор за приоритетот на водата за пиење.
Веќе два месеци трае анкетата, а одзивот е само 90 посетители на страницата, што е едвам 0,5% од жителите на Гевгелија.“

Со оваа порака група граѓани од Гевгелија членови на иницијативата „Граѓаните и АРСЕНА до чиста вода за пиење во Гевгелија“, се обратија на социјалните мрежи со цел да потсетат дека проблемот и понатаму се заташкува како неважен и непостоечки од страна на локалната власт.
Недавајќи му приоритет на прашањето за водата Општината се соочила и со слаб одзив на граѓаните во креирањето на проектните активности на општината.

Во контекст на ова, од ФБ групата „АРСЕНА“ коментираат дека според бројот на жители на Општина Гевгелија бројот на анкетно мотивираните за одговор е едвам 0,3 % од жителите на Општината.
„Гласови има доволно колку раководителите на трите сектора да гласале за својот сектор по еднаш на ден (економскиот), односно на секои два дена (секторот за урбанизам).“

Инаку, Државната агенција за „Храна и вода“ на 23.09.2012 година достави решение за забрана за користење на водата од гевгелискиот водовод (бунарите 1 и 3 кај Моин).
ЗАБРАНАТА се уште трае - не е повлечена!!!
ИНФОРМИРАНИ ЛИ СТЕ ЗА ОВА?!?! - прашуваат на својот ФБ профил од иницијативата „АРСЕНА“.


Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.