Лична оставка на Сашо Поцков од Гевгелија од функцијата пратеник

  • Четврток, Мај 15 2014

 

Општинската организација на СДСМ на својот ФБ профил ја објави депонираната оставка од функцијата пратеник на избраниот кандидат Сашо Поцков од Гевгелија, која на 13.05.2014 година е доставена до Собранието на Република Македонија. Со овој потег се сака да се спречи намерата на Собранието по верификувањето на мандатите на избраните пратеници од опозицијата присилно да ги седне во собраниските фотељи.

Во оставката се вели: „
Согласно член 6 став 1 точка 1 од Законот за Собраниео на РМ поднесувам лична оставка на функцијата пратеник, на која бев принуден да стапам по насилната, противуставната и противзаконската верификација на мандатот.
Барам, согласно член 5 став 2 од Законот за Собранието на РМ истата да биде ставена на дневен ред на првата наредна седница на Собранието, на која ќе биде констатиран престанок на мандатот.“Постирајќи ја оставката Сашо Поцков на својот ФБ профил напишал:

„Драги пријатели
Денес сум почестен, бидејќи имав ретка прилика која некому се пружи во животот.
Денес ја заверив мојата оставка пред нотар и уште еднаш ја потврдив мојата одлука дека како Ваш избран пратеник во Собранието на Р.Македонија опстојувам на ставот на нашата партија за враќање на мандатите.
Денес сум богат човек, исполнет во душата бидејќи знам дека го дадов својот влог за подобра Македонија, за подобро на моите деца, за ваше добро, за добро на вашите деца.
Денес сум горд што сум социјалдемократ, бидејќи знам дека сум на вистинската страна. Знам дека сум еден од вас, ние кои ги делиме вистинските вредности. Знам дека е тешко но ќе опстоиме,бидејќи тоа од нас го бара народот, тоа од нас го бара нашата Македонија.
Ви се обраќам вам драги пријатели, бидејќи чувствувам за потреба вистинските нешта да ги споделам со вас. Знам дека зборувам од името на сите кои не се согласуваат со забеганата власт, од име на сите вас кои си ја сакате татковината.
Благодарение на вашата доверба бев избран за вистински да ве претставувам во Собранието на Р.Македонија, се надевам дека со овој чин ја оправдав таа доверба.
Во животот за вистинските нешта треба да се избориме, никој нема да ни ги подари. Ова е почеток за рушење на оваа недемократска власт.
Верувам длабоко дека сме на вистинскиот пат, верувам дека ќе не има се повеќе кои ќе го чекориме овој пат.
Набргу доаѓа светло на крајот од тунелот, доброто мора да го победи злото. Јас верувам во доброто.
Искрено Ваш
Сашо Поцков

П.С. Голема благодарност до сите кои ја поддржаа СДСМ на овие избори, и однапред благодарност до сите оние кои се спремни да застанат на вистинската страна, заедно да го чекориме победничкиот пат.“


Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.