Од кога е вистината за водата забранета тема за гевгеличани?

  • Вторник, Мај 27 2014

{flike}


 

Рекламната агенција „Акцент Медија“ од Скопје која поседува и издава под закуп рекламен простор на подрачјето на општина Гевгелија, одбила да го постави нарачаниот билборд на граѓанската иницијатива „Арсена“.

Како што тврдат од „Арсена“ тоа е вода која тече директно од гевгелиските чешми, збогатена со арсен, елемент познат во науката како еден од најотровните на планетава.

Освен името на т.н. вода „Арсена“ на билбордот требало да биде истакнат податокот за Фејсбук страницата на иницијативата за добивање чиста и квалитетена вода за пиење, што ја поведоа група граѓани од Гевгелија и научната вистина дека арсенот е отров кој во мали количини убива бавно, но сигурно.

И по два месечни преговори, потпишан договор, закажан тримесечен закуп, обезбедени средства за плаќање на закупот, „Акцент медија“ телефонски ја одбила нивната нарачка за штампање на билбордот. Причината за одбивањето беше содржината на билбордот и можноста тоа да ги наруши односите со општината која е сопственик на просторот, а „Акцент медија“ само корисник на времена лиценца за издавање под закуп на рекламниот простор, информираат од ова граѓанска иницијатива.

Оттаму потсетуваат дека веќе 20 месеци трае забраната за употреба на водата за пиење од градскиот водовод во Гевгелија издадена од Институтот за јавно здравје на РМ, поради недозволива концентрација на арсен, која ги надминува дозволените граници од 10 микрограми на еден литар вода, според пропозициите на Светската здравствена организација, а од општинските надлежни тела никакви превентивни акции за заштита на здравјето на граѓаните кои ја конзумираат водата од градските чешми.

Закупениот Билборд на „Акцент Медија“ во Центарот на Гевгелија веќе три месеци стои неискористен. Каква е таа сила која фирмите ги тера да се откажуваат од заработка, на
сопствена штета, на штета на граѓаните и на сите оние на кои беше наменета заради правилно и точно информирање, за нивно добро и здравствена едукација.

Дали комоцијата на владеењето на локалните власти е поважно од здравјето на граѓаните, кои поради ваквите информативни блокади остануваат директно загрозени заради неинформираноста од надлежните тела дека не треба да ја консумираат водата од гевгелиските чешми!?, прашуваат од Арсена.


Министерот Спасовски и вицепремиерот Османи во Гевгелија

Спасовски: Полицијата успешно се справува со илегалните миграции и

Повеќе

Патот Гевгелија-Негорци пред завршница

Во тек е гребање на последниот километар од стариот асфалт до центарот на

Повеќе

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерот Спасовски и вицепремиерот Османи во Гевгелија

Спасовски: Полицијата успешно се справува со илегалните миграции и

Повеќе

Патот Гевгелија-Негорци пред завршница

Во тек е гребање на последниот километар од стариот асфалт до центарот на

Повеќе

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.