Прес на Елизабета Јаневска (СДСМ) - кандидат за советник
Топ Новости >

Прес на Елизабета Јаневска (СДСМ) - кандидат за советник

  • Понеделник, Окт 09 2017

{flike}


Животот во населените места бара и конкретни ангажмани кои што СДСМ во својата програма прецизно ги нотира како проектни остварувања за време на мандатот кој очекуваат да го добијат во локалната самоуправа во општината.

Кандидатот за член на Советот на општина Гевгелија од коалицијата што ја предводи СДСМ, Елизабета Јаневска, во своето денешно прес обраќање ги потсети своите сограѓани дека:

- „Нашата програма за подобар и подостоинствен живот за сите предвидува проекти и за Богородица.
Сегашниот систем на општински автобуски превоз не ги задоволува потреби на жителите на Богородица и другите населените места, а во некои населени места овој систем воопшто и не функционира. Ние се обврзуваме да обезбедиме редовен и навремен локален превоз за сите жители на населените места во Општина Гевгелија.
Од конкретни мерки за населеното место од каде што е делегирана Јаневска да биде претставник на граѓаните таа ги посочи: етапното средување на полските патишта во Богородица, реконструирањето на постоечките поголеми улици, обезбедувањето на доволно квалитетна и здрава вода за пиење, одржувувањето и редовно чистење на депонијата, подобрување на комуналната чистота и уличното осветлување во Богородица.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Деца од Гевгелија на бесплатно летување во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјална политика на РМ денеска 56 дечиња од Гевгелија заминаа на седумдневен бесплатен одмор во Струга

Повеќе

Заврши асфалтирањето на улицата „Мицо Шаренков“

Одлагањето беше поради нивелирање на шахтите од атмосферската канализација

Повеќе

Невремето во гевгелиско однесе 1,783 милиони евра штета

Комисијата за проценка на штети од елементарни непогоди утврди штети кај 322 физички лица и 14 правни субјекти на површина од близу 400 хектари

Повеќе

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.