Топ Новости >

Ново тресење на земјиштето во Дојранско

  • Понеделник, Јан 08 2018

{flike}


На првиот ден од Божиќ регистрирани три земјотреса во близина на Дојранското езеро, а на Бадник уште два со помал интензитет. Последниот е регистриран на три минут пред полноќ, во 23:57:09 часот (22:57:09 по локално време) со епицентар на грчка територија кој се наоѓа во близина на грчкото место Агиа Параскеви, на 26,4 клометри северно од местото Килкис (Кукуш). Територијално гледано тоа е од другата страна на Дојранското езеро на грчка територија.
Силината на потресот е 2,9 степени според европската макросеизмичка скала на длабочина од 2 километри од земјиното тло, со што потресот е класифициран во трета категорија земјотреси.
Истиот е почувствуван и на македонска територија, во Стар и Нов Дојран, Богданци, Валандово, Гевгелија и околните населени места во радиус од 30 километри. За жителите на Гевгелија не беше силен, ниту страшен удар, туку краткотрајно замајување од исток кон запад и тоа на два пати. Сепак, чувството беше непријатно за тие кои го почувствуваа.

 

 

Фото: од Европскиот Центар за сеизмологија - мапа на епицентарот и околните населени места каде е почувствуван потресот

 

На овој земјотрес му претходеше потресот од 2,3 степени според ЕМС кој се случи во 13:32:12 часот исто во подрачјето на северна Грција, на 22,2 километри северно од Кукуш.
Седмиот ден од јануари, на 42 минути после полноќ во истото подрачје е регистриран помал потрес од 1,0 стемени според европската макросеизмичка скала исто на 23,6 километри северно од Кукуш.

Вчерашниот ден 6-ти јануари имаше исто подземни активности на придвижување во овој дел од Грција, а беа почувствувани и во Нов и Стар Дојран, поради близината на потресите. Иако со помала јачина, првиот од 1,6 степени (во 00:27:23 часот) на неколку километри од Дојран, а вториот со јачина од 1,4 степени на оддалеченост од само 22,5 километри од грчкото место Килкис, а помалку од 10-на километри од Дојран.

Ова е само доказ дека потресите од грчко тло постепено се придвижуваат со епицентралните удари кон север, кон бугарска територија. Трусната зона на потресите е во близина на планинскиот масив на Беласица. Слабеењето на јачината на ударите само укажува на последователни афтершокови, што е вообичаено за поголем потрес каков што беше тој на 2 јануари годинава со јачина од 5,1 степен според евроспката макросеизмичка скала.

 

 Фото од Европскиот макросеизмички Центар - црвените точки се местата на епицентар на потресите до 7-ми јануари, зелените точки се местата на епицентарот на земјотресите од 6-ти јануар 2018


 

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.