Топ Новости >

Интерпелацијата на Владата одбиена од мнозинството пратеници

  • Четврток, Апр 12 2018

{flike}


Со 40 гласа „за“ интерпелацијата на Владата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ не го доби мнозинството потребно за искажување недоверба на работата на актуелната Влада што ја предводи СДСМ со ДУИ и коалиционите партнери.
Против интерпелацијата се изјаснија 62 пратеника, а воздржано гласаа двајца од пратеничкиот состав на Собранието на РМ.

Со тоа Владата ја задржа довербата од парламентарното мноинство за својата досегашна работа.
За сработеноста, за урнисаните институции под раководство на минатата власт зборуваа голем дел од министрите. Ја издвојуваме дискусијата на министерката за труд и социјала Мила Царовска, која се осврна на уништениот и згмечен социјален систем за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ.Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, користејќи го своето право на реплика на говорите на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на Собранието на РМ посветена на прашањето за доверба на владата, го поздрави враќањето на опозицијата во Собранието.

„Од интерес на граѓаните и власта, со опозиција во парламентот можеме да имаме подобра власт" рече премиерот Заев од собраниската говорница.

Тој нагласи и дека единствените реформи кои се остваруваат со побавно темпо се оние на кои влијаат затекнатите долгови во висина од неколку стотици милиони евра направени од претходната гарнитура, потенцирајќи дека владата нема да си дозволи нови скапи кредити за да враќа долгови.

„Не можевме да предвидиме колку е финансиски урнисана државата“, истакна премиерот Заев.

 

Во своето обраќање пред пратениците, Заменик претседателката во Владата на РМ и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, во врска со наследените долгови, потенцираше дека само за камати за направените долгови, актуелната влада наследила долг од 133 милиони евра, а само за преостанати долгови за проектот „Скопје 2014“ се наследени 16 милијарди денари.

 


ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.