Топ Новости

Трка на келнери во Гевгелија

  • Понеделник, Мај 14 2018


Група професионални угостителски ентузијасти ја враќаат манифестацијата „Трка на келнери“ во Гевгелија.

Истата ќе се одржи утре, вторник 15 мај со почеток во 19:00 часот на централната градска улица „Маршал Тито“. Натпреварувачката траса е долга 50 метри и се протега, на старт од кафиќ „Кежуал“ до кафе „Пјаца“, каде е финишот на трката.
Засега се пријавени 15 учесници од Гевгелија и двајца од Струмица. Организаторот вели дека се сите добредојдени: и новопријавени натпреварувачи, и посетителите на настанот кои ги очекуваат во голем број.
- „Манифестацијата е индивидуален проект на Методија Перунковски одобрен од програмата за култура на Општина Гевгелија за 2018 година и истата има за цел да го задржи професионализмот во оваа категорија“, ни изјави Митко Марков, член на организационио одбор и еден од членовите на Жирито кое ќе ги оценува натпреварувачите.

Наградниот Фонд за настанот „Трка на келнери - Гевгелија 2018“ организаторот обезбеди награден фонд кој ќе го распореди на следниот начин:
ПРВО МЕСТО - 12.000,- денари
ВТОРО МЕСТО - 8.000,- денари
ТРЕТО МЕСТО - 5.000,- денари.

Меѓу другото, обезбедени се и утешни награди за учесниците, како Вредносни Ваучери и многу други изненадувања.
Еден од факторите за ваков вид настан е и популаризација на угостителството како дејност која во Гевгелија зема се' поголем замав.
Манифестацијата после натпреварувачкиот дел преминува во ДЈ забава помеѓу двата кафиќа на централното шеталиште во Гевгелија.


ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

Шест населени места утре без струја

Кованец, Серменин, Конско, Ума, Смрдлива вода и Ски центарот „Кожуф“ утре без

Повеќе

СЈО со жалба бара притвор за Главчев и Димитровски

СЈО и понатаму бара притвор за Ратко Димитровски, сопственик на печатницата

Повеќе

СЈО со нова истрага „Поштенска Банка“

СЈО бара притвор за Димитровски, Главчев и Смилевски осомничени во новата

Повеќе

Асфалтирани три улици во Миравци

Вчера асфалтна постилка доби и улицата „Елена Минчев“ во должина од 130 метри,

Повеќе

Гевгелија го чествува 11-ти Октомври

Денот на македонското востание одбележан со полагање свежо цвеќе на Спомен

Повеќе

СЈО со нови 6 истраги

Подарок, Пропаганда, Дизајн, Хармонија, Базни станици, Пациент, се новите

Повеќе

Нов притвор за криумчар на мигранти

На регионалниот пат Негорци - Прдејци во близина на „Психијатриската болница

Повеќе

11 Октомври - Неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

Денот на народното востание, е неработен ден за сите граѓани на  Република

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

Шест населени места утре без струја

Кованец, Серменин, Конско, Ума, Смрдлива вода и Ски центарот „Кожуф“ утре без

Повеќе

СЈО со жалба бара притвор за Главчев и Димитровски

СЈО и понатаму бара притвор за Ратко Димитровски, сопственик на печатницата

Повеќе

СЈО со нова истрага „Поштенска Банка“

СЈО бара притвор за Димитровски, Главчев и Смилевски осомничени во новата

Повеќе

Асфалтирани три улици во Миравци

Вчера асфалтна постилка доби и улицата „Елена Минчев“ во должина од 130 метри,

Повеќе

Гевгелија го чествува 11-ти Октомври

Денот на македонското востание одбележан со полагање свежо цвеќе на Спомен

Повеќе

СЈО со нови 6 истраги

Подарок, Пропаганда, Дизајн, Хармонија, Базни станици, Пациент, се новите

Повеќе

Нов притвор за криумчар на мигранти

На регионалниот пат Негорци - Прдејци во близина на „Психијатриската болница

Повеќе

11 Октомври - Неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

Денот на народното востание, е неработен ден за сите граѓани на  Република

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.