Топ Новости

Од синоќа поевтинија горивата

  • Вторник, Јун 12 2018

 

Според вчерашната одлука на Регулаторна комисија за енергетика од синоќа на полноќ низ државата се точат горива по цени поевтини за 1,5 денари по литар.

Со тоа новата цена на ЕУРОСУПЕР 95 изнесува 72 денари за литар, ЕУРОСУПЕР 98 се продава за 74 денари по литар, ЕУРОДИЗЕЛ за 63,5 денари, а Екстра лесното масло за домаќинство за 52,5 денари за литар.

Се намалува и малопродажната цена на мазутот и сега таа изнесува 33,785 денари за килограм.

Од Регулаторната комисија за енергетика како причина за намалувањето на малопродажната цена на нафтените деривати ги посочуваат 4,75 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и 0,899 отсто повисокиот курс на доларот во однос на денарот.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

22 септември - Меѓународен ден без автомобили

Со велосипедско дефиле Гевгелија денеска ќе го одбележи 22 Септември -

Повеќе

Сабота 8 часови без струја Гевгелија и Богданци

Нов осумчасовен прекин во снабдувањето со електрична енергија поради неопходни

Повеќе

Средба на Премиерот Заев со Потпретседателот на САД, Мајк Пенс

Македонскиот Премиер Зран Заев денеска оствари средба со Потпретседателот на

Повеќе

Соопштение од Општинска изборна комисија Гевгелија

Промена на гласачките места во Гевгелија, Миравци, Негорци и Габрово

Повеќе

ЕВН најавува 8 часовен прекин на струја во Гевгелија

Утре петок 21 септември во терминот од 7:30 до 15:30 часот дистрибутерот на

Повеќе

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме

Став на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на референдумското изјаснување на

Повеќе

Низ ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Половина милион македонски туристи претставуваат 1/3 од вкупниот летен патнички

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.