Топ Новости >

Канализација на улица „Ѓорче Петров“ во Негорци

  • Среда, Јул 11 2018

 

Летната акција за обнова на уличната инфраструктура во Општината се сели од Гевгелија во населените места.

Најпрво, стартот на втората фаза започнува во Негорци со изградба на канализациона линија на улицата „Ѓорче Петров“, за потоа да може да биде изведено асфалтирање на истата улица.

Комуналните служби на ЈПКД „Комуалец“ веќе од понеделник ќе започнат со  подготвителните работи и изградба на нова канализација на оваа улица во Негорци.
Покрај ова нов асфалт ќе добие и улицата „Лена Манчева“ во Миравци, јавуваат од општина Гевгелија која е инвеститор на летната акција за санација и изградба на улици во општината според редовната годишна програма.

Во следната фаза од реализацијата на годишната програма за реновирање на улиците во Гевгелија предвидено е изградба и на атмосферска канализација на улицата „Ѓоко Тутушев“, која ќе уследи по финализирањето на теничката документација и дефинирање на системот за прифаќање на атмосферските води на оваа, најчесто поплавувана улица и при најмали поројни дождови.
Исто така, нова канализација е предвидено да се изгради на улицата „Христо Узунов“ и на дел од улицата во Серменинска мала во Гевгелија. Дури потоа овие улици ќе бидат асфалтирани.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.