Канализација на улица „Ѓорче Петров“ во Негорци

  • Среда, Јул 11 2018

 

Летната акција за обнова на уличната инфраструктура во Општината се сели од Гевгелија во населените места.

Најпрво, стартот на втората фаза започнува во Негорци со изградба на канализациона линија на улицата „Ѓорче Петров“, за потоа да може да биде изведено асфалтирање на истата улица.

Комуналните служби на ЈПКД „Комуалец“ веќе од понеделник ќе започнат со  подготвителните работи и изградба на нова канализација на оваа улица во Негорци.
Покрај ова нов асфалт ќе добие и улицата „Лена Манчева“ во Миравци, јавуваат од општина Гевгелија која е инвеститор на летната акција за санација и изградба на улици во општината според редовната годишна програма.

Во следната фаза од реализацијата на годишната програма за реновирање на улиците во Гевгелија предвидено е изградба и на атмосферска канализација на улицата „Ѓоко Тутушев“, која ќе уследи по финализирањето на теничката документација и дефинирање на системот за прифаќање на атмосферските води на оваа, најчесто поплавувана улица и при најмали поројни дождови.
Исто така, нова канализација е предвидено да се изгради на улицата „Христо Узунов“ и на дел од улицата во Серменинска мала во Гевгелија. Дури потоа овие улици ќе бидат асфалтирани.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.