Топ Новости

Дводневни Илинденски празнувања во с. Конско

  • Среда, Авг 01 2018

 

Во организација на Месната Заедница „Трајко Алчинов“ од село Конско синоќа на првиот ден од август започнаа традиционалните Илинденски празнувања за жителите на ова населено место.

Прославата значи собирање, дружење, заедничка забава со сопствена програма и организирана трпеза за сите добронамерници по повод Илинденските одбележувања во ова планинско село на Кожуф. Местото на заедничките случувања е на пољаната во центарот на селото пред црквата „Свети Димитрија“.
Забавата започна синоќа на 1.08.2018 година во попладевните часови. До мештаните, гостите и намерниците првите честитки за празникот во текот на синоќешната посета ги испорача Претседателот на Советот на општина Гевгелија Ташко Дојчинов. Од името на организаторите добредојде му посака нему и на делегацијата од Советот на Општината, претседателот на МЗ „Трајко Алчинов“ од Конско, Бранко Ѓошев.

 

„Илинденските дружења“ продолжуваат и денеска на 2-ри август.
Домаќините, Советот на Месната Заедница Конско организираат заеднички ручек за цело село кое е закажано за 14 часот. Гостите се добредојдени, оти ова е празник зас сите нас, одбележувањето на Националниот празник Илинден, а не само за жителите на Конско.
Ако ве носи патот на Кожуф посетете ги овие вредни домаќини на традиционалните „Илинденски дружења 2018“. 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

24 часовна полициска заштита за осумтемина пратеници

Од МВР велат дека пратениците не побарале заштита, туку полицијата одлучила тоа

Повеќе

Премиерот на „Валандовска ракијада 2018“

Премиерот Зоран Заев заедно со лозарите од регионот со манифестацијата го

Повеќе

Заев: Задено напишавме историја

Премиерот Заев на прес-конференција по изгласувањето на постапката за уставни

Повеќе

Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.