Дводневни Илинденски празнувања во с. Конско
Топ Новости >

Дводневни Илинденски празнувања во с. Конско

  • Среда, Авг 01 2018

 

Во организација на Месната Заедница „Трајко Алчинов“ од село Конско синоќа на првиот ден од август започнаа традиционалните Илинденски празнувања за жителите на ова населено место.

Прославата значи собирање, дружење, заедничка забава со сопствена програма и организирана трпеза за сите добронамерници по повод Илинденските одбележувања во ова планинско село на Кожуф. Местото на заедничките случувања е на пољаната во центарот на селото пред црквата „Свети Димитрија“.
Забавата започна синоќа на 1.08.2018 година во попладевните часови. До мештаните, гостите и намерниците првите честитки за празникот во текот на синоќешната посета ги испорача Претседателот на Советот на општина Гевгелија Ташко Дојчинов. Од името на организаторите добредојде му посака нему и на делегацијата од Советот на Општината, претседателот на МЗ „Трајко Алчинов“ од Конско, Бранко Ѓошев.

 

„Илинденските дружења“ продолжуваат и денеска на 2-ри август.
Домаќините, Советот на Месната Заедница Конско организираат заеднички ручек за цело село кое е закажано за 14 часот. Гостите се добредојдени, оти ова е празник зас сите нас, одбележувањето на Националниот празник Илинден, а не само за жителите на Конско.
Ако ве носи патот на Кожуф посетете ги овие вредни домаќини на традиционалните „Илинденски дружења 2018“. 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.