Топ Новости

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

  • Среда, Авг 08 2018

 

Случајот со службеното возило „Ланд ровер дискавери“ кое се најде на грчките плажи, со разрешница во вторник пред Владата.
МВР донесе одлука за разрешување на директорот на Бирото за јавна безбедност, во чија сопственост е возилото, а дали ќе биде разрешен директорот на Бирото за јавна безбедност - Лазо Велковски ќе се одлучи во вторник на владина седница. Од Владата чекаат да го добијат предлогот од министерот Спасовски, по што истиот ќе биде ставен на дневен ред. Владата одби да го коментира скандалот со злоупотребата на службеното возило на МВР. Велат МВР веќе излегло со соопштение за случајот.

„Предлогот на министерот Оливер Спасовски, согласно процедурите, ќе биде ставен на дневен ред на седница на Владата на Република Македонија, до кога се очекува да биде доставен. Како за секоја друга одлука на Владата на Република Македонија, јавноста ќе биде информирана веднаш штом ќе биде донесена“ - информираат од Владата.

Од МВР, пак, не одговорија дали директорот ќе добие и кривична пријава за злоупотреба на службената должност и овластувања. И Велковски не сакаше да одговори на нашите прашања – дали чувствува одговорност и дали сам ќе си поднесе оставка или пак ќе чека да го разрешат.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

24 часовна полициска заштита за осумтемина пратеници

Од МВР велат дека пратениците не побарале заштита, туку полицијата одлучила тоа

Повеќе

Премиерот на „Валандовска ракијада 2018“

Премиерот Зоран Заев заедно со лозарите од регионот со манифестацијата го

Повеќе

Заев: Задено напишавме историја

Премиерот Заев на прес-конференција по изгласувањето на постапката за уставни

Повеќе

Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.