Топ Новости

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

  • Четврток, Авг 09 2018

 

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија. Ова го известува Полициската станица по општа надлежност во Гевгелија врз основа на пријавите доставени од оштетените граѓани.
Периодот на известување е 30 јули до 5-ти август кога беа во тек Илинденските празнувања и поврзаниот продолжен празничен викенд. Отсуството на домаќините ги охрабрило крадците да извршат кражби во три куќи, а не биле поштедени ниту нивите. За место на пријавените кражби биле наведени и улица, плажа, гробишта.
Причинетата материјална штета која е пријавена од оштетените изнесува 44.000 денари. Украдени се еден велосипед, паричник со лични документи и часовник, пиперки, пет мобилни телефони, три паричници со лични документи и пари, наочори, алишта.

Во полицискиот билтен кој го подготвува секторот за односи со јавноста при СВР Струмица, за изминатава недела е наведено дека се случила една сообраќајка, каде причината за несреќата во која едно лице било повредено била возење под дејство на алкохол.
Празничната недела не останала без нарушувања на јавниот ред и мир. Регистрирани се две нарушувања на јавниот ред и мир поради карање и викање и учество во тепачка.

Во наведениот период спроведена е една републичка акциска контрола „Прекршоци кои ги чинат возачите на велосипед со мотор, мопед и моторцикли“ при што не се откриени прекршоци по акцијата, освен 1 останат прекршок.

Значи внимавајте во сообраќајот и обезбедете ги своите домови.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

Шест населени места утре без струја

Кованец, Серменин, Конско, Ума, Смрдлива вода и Ски центарот „Кожуф“ утре без

Повеќе

СЈО со жалба бара притвор за Главчев и Димитровски

СЈО и понатаму бара притвор за Ратко Димитровски, сопственик на печатницата

Повеќе

СЈО со нова истрага „Поштенска Банка“

СЈО бара притвор за Димитровски, Главчев и Смилевски осомничени во новата

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.