Топ Новости

Јавен оглас за закуп на земјоделско земјиште

Понеделник, 10 Септември 2018

Најголем дел слободната површина е во катастарските граници на општина Гевгелија и тоа вкупно 347 хектари, 16 ари и 65 метри квадратни

 

 

Земјоделската површина во државна сопственост од 834ха 54ар 90м2 која се дава под закуп и е распоредена низ 10 општини од државата. Најголем дел слободната површина е во катастарските граници на општина Гевгелија и тоа вкупно 347 хектари, 16 ари и 65 метри квадратни.

Јавен ОГЛАС бр.07/18 за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост е за површини до 3 хектари. Истиот е објавен од страна на Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство и ќе трае заклучно до 4 октомври годинава.

Земјоделското земјиште во државна сопственост кое се дава во закуп со овој јавен оглас е со намена за:

-подигање на долгогодишни насади (лозја, овоштарници, хмељ) и оранжерии за период до 30 години,

-подигање на долгогодишни насади со лешник за период до 70 години,

-подигање на маслинарници за период до 50 години,

-одгледување на други земјоделски култури за период до 15 години,

-ливади за период до 15 години,

-за одгледување на брзо растечки дрвја на земјоделско земјиште кое се наоѓа на надморска висина над 700 метри, за периодот до 30 години,

-рибници до 20 години и

-спортско-рекреативни активности и рурален туризам до 30 години.

Право на учество на јавниот оглас имаат домашни физички и правни лица и странски правни лица.Физичките лица треба да се регистрирани вршители на земјоделска дејност и/или запишани во единствениот регистар на земјоделски стопанства и/или да се трговец поединец на кои земјоделското производство или преработката на примарни земјоделски производи да им е претежна дејност.Странските правни лица имаат право да учествуваат на јавен оглас доколку имаат регистрирано подружници во Република Македонија.

Почетната цена на наддавањето се движи од 5, 15 до 25 денари во зависност категоризацијата на земјиштето (подетално во јавниот оглас 07/18) што е даден во прилог заедно со образецот за пополнување на пријавата за учество во јавното наддавање за закуп на земјоделско земјиште во сопственост на РМ.

Понудите доставени по овој јавен оглас ќе бидат јавно отворени на ден 09.10.2018 година (вторник) во големата сала за состаноци во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Скопје со почеток од 10 часот.

 

ЛИНК  до: Јавен оглас 07/18

ЛИНК до: Образец на ПОНУДА за учество на Оглас

Last modified on Понеделник, 10 Септември 2018 - 12:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

Претседателот Пендаровски во посета на јужната граница и Транзитниот Центар за

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.