Топ Новости

17 години од терористичките напади во Њујорк и Вашингтон

Вторник, 11 Септември 2018

Во терористичките напади на 11.09.2001 година загинаа над 3000 луѓе

 

 

Денес навршуваат 17 години од терористичките напади кои го згрозија светот и во кои загинаа над 3000 луѓе во одделни терористичкинапади во Њујорк и Вашингтон.

Терористите исламисти, со киднапирани четири патнички авиони ги извршија нападите. Два од патничките авиони полни со патници се удрија во двете високи згради на Светскиот трговски центар, попознати како кулите близначки, еден авион се сружи во зградата на американската војска „Пентагон“ во Вашингтон, а четвртиот авион падна во поле во Пенсилванија по борба меѓу патниците и исламистите.

По нападите, тогашниот претседател на САД Џорџ Буш Помладиот одговори со напад врз Авганистан со цел да го задуши талибанското движење и исламистичката група Ал Каеда која е одговорна за терористичките напади во САД.

Американскиот претседателот Доналд Трамп денеска ќе го посети Меморијалниот центар изграден на местото каде се урна четвртиот авион, во градчето Шенксвил.

По нападите САД воведе нови, далеку построги закони за контрола на комуникациите и следење на муслиманските здруженија, при што спречија повеќе напади врз авиони и на локации низ САД.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

Претседателот Пендаровски во посета на јужната граница и Транзитниот Центар за

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.