Топ Новости

Во акцијата „Нахрани 10.000“ собрани 12 тони храна

Петок, 14 Септември 2018

Десетте градови низ Македонија кои се вклучија во акцијата „Сите сити“ ја надминаа квотата на собрани донации со храна, а само во Гевгелија нахранети се 25 социјални случаи

 

 

Десетте градови низ Македонија кои се вклучија во акцијата „Сите сити“ ја надминаа квотата на собрани донации со храна, обезбедувајќи 12 тони храна наменета за социјално загрозени категории лица и семејства, а само во Гевгелија нахранети се 25 социјални случаи.

Националниот проект „Нахрани 10.000“ кој минатата недела се организираше и со отворен штанд во центарот на Гевгелија  и пред просториите на Општинската организација на Црвениот крст, успеа да стартува, но со слаба ефективност на реализираното во општински рамки.

Деветчасовниот отворен штанд беше изненадување за гевгеличани, кои во голем дел ја поздравија акцијата, ама во мал дел ја посетија. И тие кои го посетија штандот, изненадени од акцијата велат дека им е жал што дошле не спремни на ваков настан, па побрзале да купат нешто од посочените видови храна за донација од најблиските маркети. Во Гевгелија собрана е донирана храна која се распредели на 25 социјално загрозени лица. Ова не беше зацртаната бројка од мотото на акцијата „Сите сити“ ниту масовноста со називот „Нахрани 10.000“.

- „Наредниот месец одзивот во акцијата ќе биде уште поголем, се разбира, доколку во неа со донации на храна се вклучат и стопанските организации, пред се', преработувачките фабрики“, велат во општинската организација на Црвениот крст.

Знаејќи дека хуманоста не е слаба страна на гевгеличани, останува организаторите да поработат на промоција и афирмација на акцијата, па наместо чекање во канцеларијата на Црвениот крст, или пред штанд да се погрижат да ги анимираат потенцијалните донатори кои самите ги посочиле, од редот на фирмите кои подготвуваат земјоделски и овошни преработки, во конзервирана, трајна состојба.

Гевгелиските претставници на Црвениот крст најавуваат дека националната акција ќе продолжи со најавен термин за реализација и наредниот месец, на 16 октомври, кога се очекува да се соберат 60 тони спакувана и конзервирана храна наспроти 12 тони кои беа собрани во 10-те градови од одржаната акција на 6-ти септември годинава.

Според статистички податоци, во Македонија на годишно ниво се фрлаат 12.000 тони храна со која што можат да се обезбедат по три оброка дневно за да бидат сити 26.000 граѓани. Овој тренд на фрлање храна, наместо организирано собирање и достава на лица на кои им е потребна за живот, ја рангираат нашата земја на седмото или осмото место во светот по фрлање на вишок храна.

 

Last modified on Петок, 14 Септември 2018 - 04:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

Претседателот Пендаровски во посета на јужната граница и Транзитниот Центар за

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.