Нов притвор за криумчар на мигранти

Среда, 10 Октомври 2018

На регионалниот пат Негорци - Прдејци во близина на „Психијатриската болница Негорци“ пресретнато возило со 10 мигранти

 

 

 

На регионалниот пат Негорци - Прдејци во утринските часови во вторникот, полициски службеници застанале возило кое криумчарело 10 мигранти.

Возилото не ја почитувало наредбата за запирање, за извршување на рутинска контрола и се дало во бегство. Набрзо после тоа возилото е запрено.

Возилото марка „Ауди А8“ било управувано од 27 годишниот скопјанец Д.Д. и во возилото се пронајдени 10 мигранти од Пакистан.

Против возачот Регионалниот центар за Гранични работи „Југ“ поднесе кривична пријава.

Од Регионалниот центар за Гранични работи изминатиот период регистрираат засилени активности на илегален премин на границата и криумчарење на мигранти, поради што и патролите долж граничната линија помеѓу Македонија и Грција се зајакнати. 

Last modified on Среда, 10 Октомври 2018 - 17:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.