Одбележан Денот на ослободувањето на Дојран

Понеделник, 05 Ноември 2018

Денот на општина Дојран 5-ти ноември со пригодна програма, спортски натпревари, свечена седница, доделени благодарници на заслужни граѓани и фирми со специјалниот гостин, Амбасадорот на Франција во РМ

 

 

Денот на општина Дојран 5-ти ноември со пригодна програма, спортски натпревари, свечена седница, доделени благодарници на заслужни граѓани и фирми со специјалниот гостин, Амбасадорот на Франција во РМ г-дин Кристијан Тимоние, беше свечено одбележан во организација на општината.

Празнувањето на 74 годишнината од ослободувањето на Дојран од фашистичкиот окупатор започна традиционално, со полагање свежо цвеќе пред спомен обележјата во Нов и Стар Дојран. Возрасните се поклонуваа пред жртвата на своите сограѓани и борци во НОБ, а младите, ученици зедоа учество во спортските трки, озваничувајќи ја слободата како полет и младешки елан кој не се скротува.

По повод празникот на општината денеска беше одржана и свечена седница на Советот на општината. Во чест на достигнувањата на голем број граѓани во создавањето на модерната општина Дојран Градоначалникот Ангов додели плакети и благодарници на заслужни граѓани и фирми од општината. Свечениот прем се одржа во Музејот на Првата Светска Војна каде свое пригодно обраќање имаше градоначалникот Анго Ангов.

- „Денес навршуваат 74 години од денот кога жителите на Дојран ја дочекаа и ја славеа слободата. 5-ти Ноември, голем и важен датум мои сограѓани, датум кој не' потсетува на храброста, истрајноста, непоколебливоста и борбата на сите наши предци-дојранчани, ни' дава поттик да продолжиме да си ја зачуваме храброста како одлика, да продолжиме да ја чуваме слободата и да се трудиме заеднички и денес и утре да ја остваруваме генералната визија за поквалитетен живот на сите наши сограѓани, и за просперитетна и прогресивна општина.
Од тој ден, Дојран живее како слободен град и се движи по патеката на својот постојан развој. Затоа и денес, гордо останавме, живееме и создаваме токму овде. Тука сме да ја оддадеме нашата длабока почит на сите оние кои го дадоа својот живот за слободата на Дојран, тука сме за да се потсетиме и никогаш да не заборавиме дека само поради храброста на нашите предци, на вашите роднини и сакани на вашите сакани сведочиме за еден од најсветлите денови од историјата на нашиот град."

На одбележувањата по повод Денот на општината присуствуваа граѓани од Општина Дојран, претставници на локалната самоуправа, градоначалници од соседните општини, а специјален гостин беше францускиот амбасадор, г-дин Кристијан Тимоние.

 

Фото: Доделување на благодарници и плакети и почесниот гостин, амбасадорот на Франција во РМ на свечениот прием во општина Дојран

Last modified on Понеделник, 05 Ноември 2018 - 20:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.