Рафален ветер од 72km на час во Гевгелија

  • Среда, Дек 05 2018

 

 

 

Високата декемвриска температура од 15,3 степени целзиусови во текот на денот остава чувство н ладна зимска атмосфера поради присуството на силниот ветер во Гевгелија.

Повеќе од 20 часови Гевгелија е на удар на налет на ветер од северен правец кој поради својот брановиден ударен интензитет добиваат карактер на рафална појава.

Ветерот започна синоќа во 22:30 часот и со засилен интензитет продолжи во текот на денешниот ден со јачина од 15 до 20 метри во секунда.

Најјакиот удар е регистриран денеска во терминот од 18:05 часот, кога ветерот достигна јачина од 20 метри во секунда. Ова според метричките инструменти претставува ветер со брзина од 72 километри на час.

Дежурниот метеоролог Тони Тодоров од гевгелиската метеоролошка станица, каде од први декември започнаа со 24 часовно работно време и континуирано следење на временските состојби во Гевгелија, изјави дека се очекува ладната северна воздушна маса која доаѓа од север да продолжи да го одржува ветровитото време и во текот на утрешниот ден.

Во 19 часот во гевгелиската метеоролошка станица измерена е температура од 8,3 степени целзиусови, но ладната воздушна струја остава впечаток за суво и многу поладно време.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.