Рафален ветер од 72km на час во Гевгелија

Среда, 05 Декември 2018

Повеќе од 20 часови Гевгелија е на удар на налет на ветер од северен правец, кој се најавува дека ќе продолжи и утре

 

 

 

Високата декемвриска температура од 15,3 степени целзиусови во текот на денот остава чувство н ладна зимска атмосфера поради присуството на силниот ветер во Гевгелија.

Повеќе од 20 часови Гевгелија е на удар на налет на ветер од северен правец кој поради својот брановиден ударен интензитет добиваат карактер на рафална појава.

Ветерот започна синоќа во 22:30 часот и со засилен интензитет продолжи во текот на денешниот ден со јачина од 15 до 20 метри во секунда.

Најјакиот удар е регистриран денеска во терминот од 18:05 часот, кога ветерот достигна јачина од 20 метри во секунда. Ова според метричките инструменти претставува ветер со брзина од 72 километри на час.

Дежурниот метеоролог Тони Тодоров од гевгелиската метеоролошка станица, каде од први декември започнаа со 24 часовно работно време и континуирано следење на временските состојби во Гевгелија, изјави дека се очекува ладната северна воздушна маса која доаѓа од север да продолжи да го одржува ветровитото време и во текот на утрешниот ден.

Во 19 часот во гевгелиската метеоролошка станица измерена е температура од 8,3 степени целзиусови, но ладната воздушна струја остава впечаток за суво и многу поладно време.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.