60 години образовна дејност - ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

  • Четврток, Дек 06 2018

 

 


Голем jубилеј, кој означува зрелост и стручност - шестдецениска дејност во сферата на образованието, годинава одбележува Општинското основно училиште „Крсте МИсирков“ од Гевгелија.
По тој повод утревечер колегиумот наставници заедно со своите ученици, членовите на училишните секции, хорот и музичките групи, подготвуваат свечена културно-уметничка програма со наслов „И ние сме Мисирков“. На истата ќе бидат изведени јазични колажи, танцови настапи, еко ревија.
Сценариото на приредбата „И ние сме Мисирков“ е од Зорица Петрова, а режијата на Наташа Смилкова и Елизабета Караниколова.

60 гоини од создавањето на ООУ „Крсте Мисирков“ - Училиште од кое излегоа многу ученици, за кои не постојат зборови со кои би се искажала гордоста што се „деца на преродбеникот Мисирков“, оличје на нашиот труд. Голем дел од нив несомнено се гордеат што го започнале своето образование токму во ова гевгелиско училиште, а некои од нив и се наша гордост како познати поети, музичари, актери, писатели, спортисти, уметници, професори, почитувани и успешни ученици и пред се' наши сограѓани, велат во поканата организаторите, тимот вработени во училиштето.Директорот на ООУ „Крсте Мисирков“- Михаил Петров, по повод шестдеценискиот јубилеј со гордост се сеќава на почетоците од 1958 година, првите наставници кои го внедрија знаењето во повоените генерации деца, ученици и новиот тим колеги, наставници кои се носат со предизвиците на новото време со новите знаења. Потсетувајќи се дека секоја учебна година носела и нова генерација ученици желни за знаења и подготовка да станат способни чинители и градители на заедницата, тој со гордост ги покани сите на утрешното одбележување на 60-годишниот јубилеј со заедничката програма која се организира во Народниот театар во Гевгелија.


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.