Започна да снежи и во Гевгелија

Петок, 04 Јануари 2019

Снегот пристигна и на југот од земјата. Ладниот воздушен бран што ја зафати земјата првите денови од годината донесе снежни врнежи во Гевгелија, Богданци, Дојран

 

 

Снегот пристигна и на југот од земјата. Ладниот воздушен бран што ја зафати земјата првите денови од годината донесе снежни врнежи во Гевгелија, Богданци, Дојран.
Скромните лелеави снегулки го започнаа својот танц над сводот на Гевгелија, утринава во 8:15 часот.
Во Богданци снегот веќе ги обеле улиците и покривите на куќите, што укажува на покривка од 1-2 сантиметри снег, како и во Дојран каде веќе нафрли снежна покривка од 2-3 сантиметри.
Планините и ридовите околу гевгелиско-богданската котлина се веќе обелени од снег. Првите снегови паднаа уште од вчера утрината после 5 часот, во Фурка и Селемлија.

Денешната максимално измерена температура во Гевгелија е 2 степени целзиусови, а утринската беше -1 С. Регистриран е ветер од север-северозападен правец со брзина од 13 km/h и повремени налети на ветер од 20 km/h.

За утре се пригнозира сончево и студено, со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Максималната дневна температура ќе биде до 1 С, а во ноќните часови ќе достигне максимални - 6 Степени целзиусови.

 

Сонцето изгреа во 06:55 часот, а ќе зајде во 16:14 часот.
Времетраење на денот е 559 минути, или 9 часа и 30 минути. Искористете го денот најдобро што можете.

 

Last modified on Петок, 04 Јануари 2019 - 14:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.