Првиот ден од Божиќ-7 јануари е неработен ден

  • Недела, Јан 06 2019

 

 

Според Програмата за неработни денови во 2019 - првиот ден од Божиќ е неработен за граѓаните од православна вероисповед.

Ова го објави Министерството за труд и социјална политика, кој соопшти дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 7 јануари 2019 година (понеделник), Божиќ, првиот ден на Божиќ според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.
Исто така, Министерството објави дека 6 јануари 2019 годинa- Бадник, ден пред Божик, согласно со Законот за празниците, беше неработен ден, но сведоци сме колку маркети и угостителски објекти работеа за снабдување и услужување на потрошувачите.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика, им испорача честитки за Божиќ на граѓаните од православната вероисповед.

Првиот месец од годината, јануари, покрај Новогодишниот празничен ден, Бадник и Божиќ има уште два неработни празнични дена. Тоа се:
- 19 јануари (сабота) во чест на Богојавление, или познат како Водици, што го празнуваат граѓаните од православна вроисповед и
- 27 јануари (недела) - Свети Сава, за граѓаните од српската заедница во РМ.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Oбјавeна меѓународна потерница по Војминовски

По бегството на осудениот за обид за убиство на Зијадин Села, Никола

Повеќе

19 јануари - Неработен ден

Сабота, на Богојавление, е неработен ден за граѓаните од православната

Повеќе

ОИК Гевгелија донесе Уверенија за новите советници

Лазар Мешков и Александра Караманова од советничката листа на СДСМ одговорија

Повеќе

Гевгелискиот Совет во 2018 одржал 15 седници

Советот на општина Гевгелија во текот на 2018 година расправал за 279 акти од

Повеќе

Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.