Поевтинуваат горивата за 2,5 и 3 денари

  • Вторник, Јан 08 2019

 

 

 

Регулаторната комисија за енергетика од вечерва на полноќ ги поевтинува горивата од 2,5 денари до 3 денари по литар.

Со оваа одлука малопродажните цени на бензините се намалуваат за 2,5 денари за литар и новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 58,5 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 60,5 денари за литар.

Дизел горивата поевтинуваат за три денари по литар, со што новата цена на Еуродизел е биде 55 денари. Екстра лесното масло за домаќинство ќе се продава по цена од 43,5 денари за литар.

Со одлуката на Регулаторната комисија за енергетика се намалува и цената на мазутот за 2,227 денари по килограм и со тоа малопродажната цена на мазутот ќе изнесува 25,949 денари за килограм.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Oбјавeна меѓународна потерница по Војминовски

По бегството на осудениот за обид за убиство на Зијадин Села, Никола

Повеќе

19 јануари - Неработен ден

Сабота, на Богојавление, е неработен ден за граѓаните од православната

Повеќе

ОИК Гевгелија донесе Уверенија за новите советници

Лазар Мешков и Александра Караманова од советничката листа на СДСМ одговорија

Повеќе

Гевгелискиот Совет во 2018 одржал 15 седници

Советот на општина Гевгелија во текот на 2018 година расправал за 279 акти од

Повеќе

Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.