Топ Новости

Закројување во топлиот февруари

  • Сабота, Фев 09 2019

Овоштарите и лозарите од гевгелиско и југот на Македонија не го чекаат „Св. Трифун“. Се фатија на работа со топлото време да ги закројуват своите овошни насади и лозјата

 

 

Овоштарите и лозарите од гевгелиско и југот на Македонија не го чекаат „Св. Трифун“. Се фатија на работа со топлото време да ги закројуват своите овошни насади и лозјата.
Природата се буди, иако календарски е зима, но таа си има свој одговор на топлото февруарско сонце и денешните 13 степени целзиусови во Гевгелија.

Веќе се наѕираат никулци на првите пупки од овошките. Пред да се разлистат и расцветат пупките, важно е правилното закројување на овошките за плодородност и долговечност на насадите. Ова е сезона на закројување на кајсии, праски, цреши, вишни, понекаде и јаболка, овошја кои најмногу успеваат во регионот.

Секој период од развојот на дрвото има свој посебен начин на закројување за да се дојде до квалитетна берба. На бујните овошки потребна е помала, а на послабите насади поголема резидба, за да се одржи квалитетната продукција.

Ако имете некое плодородно дрво во дворот време е да му посветите внимание со закројување на гранките.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.