Топ Новости

Нови канализациони линии за Гевгелија, Смоквица и Милетково

Сабота, 09 Февруари 2019

Во подготовка планови за изградба на канализациона мрежа за Ново Конско, Габрово и Петрово кои се последните населени места во општината што немаат канализација

 

 

Неделава започна со реализација изведбените работи за нова канализациона линија на улица „Христо Узунов“. Истата е предвидена во програмата изградба на системи за одведување и прочистување на отпадни води во Општината која е вклопена и во локалниот Буџет за 2019 година со ставка од 3.800.000 денари. Од тоа 2,5 милиони се наменети за изградба на системи за одведување отпадни води, (канализација), еден милион денари се за изградба на атмосферска канализациона мрежа и 300.000 денари се наменети за изградба на пречистителна станица за отпадни води кај Негорци.

Топлиот февруари не е пречка градежната механизација да започне со работа низ улицата „Христо Узунов“. Првата обиколка на терен ја направи нарачателот - Општина Гевгелија, претставувана од градоначалникот Сашо Поцков.

- „Годинава се планинари неколку вакви зафати, но, не само во Гевгелија, туку и во населените места. Наша цел е сите населени места да добијат канализациони листи, така што активностите најпрво ќе бидат кон реализација на веќе изработените проекти за Смоквица и Милетково, како и за пречистителна станица во Моин. Веќе е распишан тендерот за изработка проекти, па така, наскоро ќе бидат нарачани проекти за канализациони системи и за населените места Ново Конско, Габрово и Петрово, по што ќе се создадат и услови за нивна реализација. Тоа се последните населени места во општината кои немаат канализација“, изјави градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков при обиколката на улицата „Христо Узунов“ во Гевгелија, каде што се поставува нова канализациона линија.

Изведувач на работите е ЈПКД„Комуналец“, кое е целосно опремено за изведување на вакви комунални зафати.

 Увид на градоначалникот Поцков во текот на изведбените работи на улица „Христо Узунов“ во Гевгелија

 

Last modified on Сабота, 09 Февруари 2019 - 20:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.