Паднаа затворски пресуди за „Титаник 2“

  • Петок, Мар 08 2019

 

 

Судијата на денешното читање на пресуда за предметот „Титаник 2“ што го поднесе СЈО, а се однесува на изборни нерегуларности, им изрече пресуда „Виновен“ и казна затвор во траење на:
1. Мендух Тачи 3 години и 2 месеци;
2. Бедредин Ибраими - 4 години и 6 месеци;
3. Влатко Сајковски - 3 години
4. Сашо Срцев - 3 години,
5. Анета Стефановска - 3 години;
6. Сашо Мијалков -3 години  (по член 359, став 5 од КЗ за примање награда).

Судечкиот судија определи осудените солидарно да ја надоместат причинетата штета и судските трошоци.

Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи побара посебни мерки на претпазливост на осудените лица до правосилност на пресудата, заради опасност од бегство. За обвинетите Бедредин Ибраими и за Сашо Мијалков побара од судот да им изрече мерка притвор.

Судот одреди мерки притвор за Мијалков и Ибраими, а мерките на претпазливост за останатите осудени да се јавуваат на Судот во текот на секои два дена.

Видеото е позајмено од А1.он

 

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.