Подобрен јавниот ред и мир во Гевгелија

Четврток, 14 Март 2019

Полициската станица од Гевгелија лани регистрирала помал број на пријави и нарушувања на јавниот ред и мир во однос на 2017, или во проценти изразеноза дури 40 одсто помалку

 

 

Полициската станца од Општа надлежност во Гевгелија достави Извештај за состојбата со јавната безбедност на подрачјето на општина Гевгелија на разгледување пред Советот на општината. Првиот поглед на документот укажува на подобрување на состојбата со јавниот ред и мир во минатата 2018 во однос на претходната 2017 година.

Најнапред, намален е вкупниот број на регистрирани нарушувања, од 115 во 2017 до 70 пријавени нарушувања во 2018 година. Тоа е намалување за близу 40 од сто за само една година. Намален е бројот на карање и викање, на одавање во пијанство, на учество во тепачка, на омаловажување службени лица, нема пријави за несоодветно држење на животни, но сепак е висок бројот на пријави по прекршокот „физички напад“, ги има вкупно 41 во 2018, а биле 46 пријавени случаи во 2017 година.
Од стучните служби на ПС со ОН Гевгелија се вели дека овие регистрирани нарушувања на јавниот ред и мир биле изолирани случаи и не претставувале опасност за општата безнедност на граѓаните. Со тоа е констатирано стабилна безбедносна состојба на станичното подрачје на надлежност на Полициска станица Гевгелија.

Фото: Табела од Извештајот на ПС со ОН Гевгелија за јавниот ред и мир за периодот 2018 споредено со 2017 - страна 3 и 4

Во текот на минатата година на подрачјето на ПС Гевгелија регистрирани се 59 случаи по член 144 став 3 од Кривичниот законик, кое се однесува на  „загрозување на сигурноста“, а со сторено кривично дело по член 253 од КЗ „кражба“ регистрирани се 152 случаи, од кои 29 се реализирани.

Во однос на мерките и овластувањата што ги имаат надлежните структури за безбедност на граѓаните, превземени се следните активности: извршени се 38 приведувања по судска наредба, 164 лишувања од слобода, 404 предупредувања, 865 прегледи на возила, изречени две мерки за претпазливост, издадени 20 решенија и поднесоци за сторен прекршок.

Граѓаните како да се охрабруваат да ги пријавуваат несоодветните однесувања на прекршителите на јавниот ред и мир. Во текот на 2018 година до ПС поднесени се 387 поплаки од граѓани од кои 56 се однесуваат на семејно насилство.

 

Last modified on Четврток, 14 Март 2019 - 13:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.