Приведени деветмина полициски службеници

Вторник, 06 Април 2021

Деветмина полициски службеници се приведени во акцијата којашто попладнево ја спроведува Министерството за внатрешни работи, а во соработка со Канцеларијата за истраги на Амбасадаса на САД и Интерпол.

Акцијата се' уште трае и се верува дека ќе има нови приведувања, но детали поврзани за досегашниот тек не се соопштуваат. Она што засега е извесно е дека на реализацијата и’ претходела истрага која траела една година.

Приведените се лица кои учествувале во обезбедување на фалсификувани лични и патни исправи, а за што вчера говореше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој обвини дека актуелната власт им обезбедила македонски исправи на водачот на Шкаљарски клан, црногорскиот државјанин Јован Вукотиќ и на турскиот државјанин Седат Пекер, за кого, исто така се верува дека се занимава со нелегална трговија со наркотици. Имено, Вукотиќ добил пасош на име Георги Андонов, а Пекер имал лична карта на име Џадин Адемовски.

Извор: Правосудство.мк
Автор: Љубиша Станковиќ

 

Last modified on Вторник, 06 Април 2021 - 16:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Сара, Андреј и Љупчо прваци по биологија во Општината, 2 и 3 место на државно

Седмо одделенецот Андреј Димов од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија неделава на

Повеќе

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.