Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Четврток, 21 Јануари 2021

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска демократот Џо Бајден, пристигна во Белата куќа и ја превзеде функцијата 46-ти претседател на Соединетите американски држави.
Придружуван од својата сопруга Џил со интонирање на химната во емотивна прегратка тие заедно влегоа во своето ново петгодишно пребивалиште и работен простор на новиот Американски претседател .
До Белата куќа беа одвезени со претседателската лимузина со регистарски таблички „46“ во чест на 46-от претседателски мандат, а последните неколку метри пропешачија низ улицата во Вашингтон кои беа на високо безбедносно ниво, отпоздравувани на граѓани кои ги поздравуваа.

Новиот американскиот претседател Џо Бајден, веднаш по влегувањето во Белата куќа, по инаугурацијата, го прочита писмото што, според традицијата, му го остави неговиот претходник Доналд Трамп, оценувајќи го како „многу благородно“.
Зборувајќи од Овалната соба во Белата куќа, Бајден рече дека нема да ја открие содржината на писмото поради почитта кон Трамп.

„Претседателот напиша многу благородно писмо. Бидејќи беше приватно, нема да зборувам за тоа додека не разговарам со него“, рече Бајден.

Новиот претседател на САД веднаш почна да поништува некои одлуки на неговиот претходник.Тој потпиша 17 одлуки, извршни наредби и декрети и поништи некои од оддлуките на Трамп, меѓу кои: за: враќање на САД во Парискиот договор за климата, за задолжително носење маски, за стопирање на изградбата на ѕидот на границата меѓу САД и Мексико…

Бајден пред новинарите изјави дека потпишува „храбри“ извршни решенија: „Нема подобро време за нов почеток од денеска“, изјави тој пред новинарите.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.