Разорен земјотрес во Јапонија од 7,2 степени

Сабота, 20 Март 2021

После силниот земјотрес со магнитуда од 7,2 степени, кој ја погоди областа на префектурата Мијаги Властите издале соопштение за цунами во Јапонија. Предупредувањето било укинато неколку часа подоцна.

Бранови со висина од еден метар го погодиле копното, пренесуваат јапонските телевизиски станици, а засега нема извештај за жртви или материјална штета.

Тресење на тлото било почувствувано и во Токио. Жителите известуваат дека земјотресот траел долго и дека потресот бил силен. После земјотресот, во Мијаги имало прекин на електрична енергија. Префектурата Мијаги во 2011 година претрпе големи разурнувања поради цунамито кое следеше по силниот земјотрес.

Електро компанијата Тохоку ја прекина работата на нуклеарната централа Онагава, и соопшти дека се контролира во каква состојба е нуклеарната централа Фукушима која настрада во земјотресот и цунамито во 2011 година, пренесува Ројтерс.

На социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа колку сè се тресело во моментот на силниот земјотрес.

Земјотресот се почувствувал и во 400 километри оддалечениот Токио, а јавноста е предупредена да не приоѓа до брегот поради опасноста од цунами

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Сара, Андреј и Љупчо прваци по биологија во Општината, 2 и 3 место на државно

Седмо одделенецот Андреј Димов од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија неделава на

Повеќе

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.