Топ Новости

Вечер на француското културно наследство во Кинотека

Среда, 29 Јануари 2014

Кинотеката на Македонија и Францускот институт во Скопје, утре (четвтрок, 30 јануари 2014 година) во 20:00 часот, во Кинотеката, организираат вечер посветена на француското филмско наследство 

Во рамките на настанот ќе биде претставен Францускиот филмски фонд од страна на г-дин Ерик Лероа, почесен гостин на Кинотеката на Македонија и Претседател на Меѓуродната федерација на филмски архиви (FIAF).
Потоа следи проекција на обновената верзија на култниот француски филм „Армија на стравот“ на Жан-Пјер Мелвил (1969),со Лино Вентура и Симон Сињоре.

Филмот говори за активностите и тешкиот живот на членовите на францускиот Отпор под германска окупација. Филип Гербие, член на Отпорот, е поткажан од предавник и потоа уапсен. Тој успева да избега, потоа следува одмаздата…


Жан-Пјер Мелвил е еден од идолите на припадниците на „Новиот бран“.
Жанрот кој, покрај криминалистичкиот, најмногу му лежеше на овој извонредно успешен режисер, е воената драма, какво што е филмското остарување „Армија на стравот“.
Превод на македонски јазик. Влез слободен.


Настанот ќе го отворат Н.Е. г-ѓа Лоранс Оер, Амбасадор на Франција, и г-ѓа Мими Ѓоргоска-Илиевска, Директор на Кинотеката на Македонија.

Last modified on Четврток, 30 Јануари 2014 - 04:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.