Топ Новости

Македонскиот славеј Ана Дурловски ќе настапи во “Mетрополитен“ арената

Четврток, 30 Јануари 2014

Сопранот Дурловски ќе биде првата певица од Македонија која ќе настапи на престижната оперска сцена во Њујорк како Кралица на ноќта во Моцартовата “Волшебна флејта“  

 

На сцената на најголемата оперска куќа во светот - „Метрополитен“ во Њујорк, во октомври годинава ќе настапи и нашата Ана Дурловски. “Македонскиот славеј“, сопранот Дурловски, ќе биде првата певица од Македонија која ќе стапне на оперските штици што значат живот, каде досега настапиле славните Рене Флеминг, Ана Нетребко, Пласидо Доминго, Сузана Филипс, Дмитри Хворостовски и уште многу други врвни оперски гласови. Пред Њујорк,
Македонскиот сопран ќе настапи во Јужна Африка и во Мадрид

На сцената која е потврда дека еден уметник е на вистинскиот пат, како што и самата изјави, во амбиент кој е сон за сите оперски солисти, диригенти, инструменталисти, Ана Дурловски ќе настапи во улогата на Кралицата на ноќта во операта „Волшебната флејта“ од Моцарт, улога која веќе ја претстави на други културни, оперски сцени, а со која дебатираше во Државната опера во Виена.

По многубројните ангажмани во европските оперски куќи, оценети од критиката и публиката како врвни, Дурловски ја добила поканата да гостува и во најголемата оперска куќа, по две аудиции, од кои едната се одржала во Виена. Голем предизвик, како што и самата ќе каже, да пее пред кремот на њујоршкото друштво, пред публика и критика со високи изострени критериуми, пред културна фела со зад себе долга традиција во градењето на уметничките вредности. Многумина се едногласни - да се пее во „Метрополитен опера“ во Њујорк е како да се добие филмскиот „Оскар“.

Ана Дурловски за себе вели дека се' што и се случувало во кариерата не било со намера, туку се' се одвивало сосема спонтано. Па, така и „Метрополитен“, за што вели дека е врвот. Засега, вели не чувствува страв што ќе пее на најголемата сцена, можеби затоа што, аудицијата која ја поминала се одвивала навечер, па и тогаш почувствувала како е да се пее во „Метрополитен“.

Пробите на операта од Моцарт ќе стартуваат веројатно некаде од септември, иако на веб-страницата на „Метрополитен“ се' уште не се најавени деталите околу тоа каква ќе биде продукцијата на „Волшебната флејта“.

Инаку, Ана Дурловски лани ја доби престижната награда „Фауст“ за улогата на Амина во операта „Месечарка“, во продукција на Операта во Штутгарт каде што и живее. Наградата се доделува за најдобро европско остварување во земјите од германско јазично подрачје. Минатата година доби и две македонски награди - „Виртуози“ во категоријата „музичко-сценски уметник“ за 2012 година, како и државната награда „23 Октомври“.

До настапот во „Метрополитен“, Дурловски ќе има и неколку други гостувања, вклучувајќи го и настапот во март во Јужна Африка заедно со најголемиот баритон на денешницата, Италијанецот Лео Нучи, како и настапот во Кралската опера во Мадрид во мај, во операта „Хофманови приказни“, толкувајќи ја улогата на Олимпија.

 

Last modified on Сабота, 01 Февруари 2014 - 03:54

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.