Топ Новости

Немојте да чистите постојано - штетно е за здравјето

Четврток, 30 Јануари 2014

Апсолутната стерилизација на дневниот простор може да ги исчисти вирусите и бактериите клучни за создавање антитела во детскиот организам, па најчеста последица е појават на дијабет  

 

Грижливите домаќинки и мајќи сега добиваат и научна потврда дека совршената чистота во домот не е поволна за развој на детскиот имунитет. Најновите истражувања покажуваат дека прекумерната хигиена во домот може да го зголеми ризикот од развивање на болеста кај заболените од дијабетис.

Според статистиката, во последните пет години значително се зголемил бројот на деца кои заболеле од дијабетис тип 1.

По долги експертизи, истражувачите дошле до заклучок дека причина за тоа може да биде прекумерната грижа на нивните родители за чистотата во домот. Тие сметаат дека во воздухот се наоѓаат одредени вируси и бактерии кои се клучни за создавањето на антитела во детскиот организам. Со апсолутната стерилизација тие се отстрануваат што може да биде причина за појава на астма, алергии и други болести кои се последица на намалениот имунитет.

Експертите како пример ја наведуваат Грузија каде возрасните кои пораснале во целосно стерилна средина за 80 % повеќе и почесто страдаат од разни болести, за разлика од оние кои живееле во поприродни услови.

 

Last modified on Петок, 31 Јануари 2014 - 05:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.