Топ Новости

“Фејсбук“ порасна на 1,23 милијарди корисници

Четврток, 30 Јануари 2014

Бројот на корисниците на популарната социјална мрежа во 2013 година ги зголеми и приходите на компанијата само за последниот квартал пораснале за 76 одсто во однос на истиот период од 2012 година  

 

Некогашниот проект за студентска комуникација, кој прерасна во светска мрежа за социјална комуникација “Фејсбук“ денеска бележи активни корисници од 1,23 милијарди лица, според податоците за 2013 година. Бројот на активни корисници на месечно ниво е зголемен за 16 отсто во однос на минатата година и со 945 луѓе кои користат апликација на мобилниот уред.

Приходите од огласи на компанијата пораснале на 2,34 милијарди долари во последниот квартал, што се за 76 отсто повисоки од истиот период од 2012 година. При тоа на приходите од мобилните огласи отпаѓаат 53 отсто, а тие бележат пораст од 23 отсто во споредба со четвртиот квартал од 2012 година.

Last modified on Петок, 31 Јануари 2014 - 05:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.