Фото рецепт: завиткани пица стапчиња

Среда, 29 Јануари 2014

Брзо, лесно, брилијантно: Интересни пица стапчиња за доброутро, или кафе попладне со лесни закуски за грицкање

 

Знаејќи дека во оваа рубрика не се обраќаме само на почетници, туку и на познавачи на кујната, овој пат одбравме еден брз фото рецепт: Интересни извиткани пица стапчиња.

Претпоставуваме дека досега сте ги испробале вашите способности за подготовка на регуларната пица. Е, ова е истото, се работи со истите состојќи, само играта е као да се добие извитканата форма на стапчиња за мало послужување.

Тука имате одлична идеја за тоа како да ја “спакувате" пицата.
Тестото го изработувате на ист начин. Го делите на два дела, на половина и истегнувате две кори (теста за пица).
На првата половина од кората, која ја ставате да има правоаголна форма, за да бидат стапчињата подоцна сите со иста големина, значи се редат сите состојки по ваш избор: ќечап, шунка, рендан кашквал, оригано. Одозгора врз сето посипано се поставува другата половина од тестото.
Ваквата поклопена пица ја сечеме на долги парчиња. Истите се земат и се превиткуват по еднаш, за да изгледат како исукана плетенка. Вака правиме со сите парчиња пица.

Се премачкува со изматено јајце и се пече 20 минути на 200 степени целзиусови во загреана рерна, односно пече под исти услови како и "редовната" пица.
Одлична идеја за гости ... И, Вие ќе бидете кул домаќинка, и гостите ќе имаат со што да ви направат комплимент.

 

 

 

Last modified on Недела, 02 Февруари 2014 - 03:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.