Топ Новости

Фото рецепт: завиткани пица стапчиња

Среда, 29 Јануари 2014

Брзо, лесно, брилијантно: Интересни пица стапчиња за доброутро, или кафе попладне со лесни закуски за грицкање

 

Знаејќи дека во оваа рубрика не се обраќаме само на почетници, туку и на познавачи на кујната, овој пат одбравме еден брз фото рецепт: Интересни извиткани пица стапчиња.

Претпоставуваме дека досега сте ги испробале вашите способности за подготовка на регуларната пица. Е, ова е истото, се работи со истите состојќи, само играта е као да се добие извитканата форма на стапчиња за мало послужување.

Тука имате одлична идеја за тоа како да ја “спакувате" пицата.
Тестото го изработувате на ист начин. Го делите на два дела, на половина и истегнувате две кори (теста за пица).
На првата половина од кората, која ја ставате да има правоаголна форма, за да бидат стапчињата подоцна сите со иста големина, значи се редат сите состојки по ваш избор: ќечап, шунка, рендан кашквал, оригано. Одозгора врз сето посипано се поставува другата половина од тестото.
Ваквата поклопена пица ја сечеме на долги парчиња. Истите се земат и се превиткуват по еднаш, за да изгледат како исукана плетенка. Вака правиме со сите парчиња пица.

Се премачкува со изматено јајце и се пече 20 минути на 200 степени целзиусови во загреана рерна, односно пече под исти услови како и "редовната" пица.
Одлична идеја за гости ... И, Вие ќе бидете кул домаќинка, и гостите ќе имаат со што да ви направат комплимент.

 

 

 

Last modified on Недела, 02 Февруари 2014 - 03:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.