Топ Новости

МАПА: Македонците пијат по 8,5 литри алкохол годишно

Четврток, 06 Февруари 2014

Светската здравствена организација објавила проценки за консумација на алкохол во голем дел од земјите ширум светот

Светската здравствена организација објавила проценки за консумација на алкохол во голем дел од земјите ширум светот

На мапата може да се види консумацијата на алкохол по глава на жител во секоја држава.

Во Македонија се пие по 8,5 литри алкохол по глава на жител, што не става во земјите „љубители на алкохол“.

Најголеми корисници на алкохолни пијалоци се жителите на Молдавија, кои пијат по 18 литри алкохло по глава на жител. По нив се Чешка, Унгарија и Русија.

Најмалку алкохол се пие во Северна Африка и на Блискиот Исток.

Last modified on Четврток, 06 Февруари 2014 - 01:45

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.